کمیساریا به یاد می آورد که شهادت TRC فرد فرد سااساکاموز متأثر از او باقی ماند

فرد ساساکاموس فقید ، یکی از اولین افراد بومی که در NHL هاکی بازی کرد ، تأثیر فوق العاده ای در جامعه خود داشت.

وی به عنوان بازمانده یک مدرسه مسکونی ، تأثیر فوق العاده ای در کار کمیسیون حقیقت و آشتی کانادا (TRC) ، به ویژه برای یکی از کمیسرهای آن داشت.

ساساکاموز اوایل این هفته در سن 86 سالگی ، به دلیل عوارض ناشی از COVID-19 درگذشت.

دو سال پس از آنکه TRC برای شنیدن شهادت بازماندگان مدارس مسکونی به سراسر کانادا سفر کرد ، به مدت سه روز از پرنس آلبرت ، ساسکاچوان بازدید کرد.

در آن روز سوم ، ساساکاموس شهادت خود را داد.

این لحظه محوری برای کمیساریار ماری ویلسون بود.

“یک نکته در کمیسیون وجود داشت که من با خودم فکر کردم چه می شود اگر همه این کارها را انجام دهیم و شاهد باشیم که مردم به معنای واقعی کلمه خون ، عرق و اشک می ریزند و هیچ چیز تغییر نمی کند و هیچ اتفاقی نمی افتد؟” او گفت.

فرد ساساکاموز یکی از اولین بازیکنان بومی NHL بود. وی در سالهای 54-1943 11 بازی برای شیکاگو بلک هاوکس انجام داد. (فیس بوک)

با این حال ، ویلسون بعد از صحبت او فهمید که تمام کارهایی که کمیسیون انجام می دهد هرگز هدر نخواهد داد.

وی گفت: “برای کسانی که شرکت می کنند و برای کسانی که شرکت می کنند و برای کسانی که در اتاق بودند ، اوضاع تغییر می کرد و همه چیز سبک می شد و همه چیز تغییر شکل می داد.”

“فرد ساساكاموز نمونه آن است.”

“مرد قرمز در وسط ، این من بودم”

ساساکاموز در طول فصل 1953-53 یازده بازی با شیکاگو بلک هاوکس انجام داد. او پس از آن چند سال دیگر در لیگ های نوجوانان و بزرگسالان بازی کرد ، قبل از اینکه به خانه خود در ساسکاچوان شمالی برگردد.

در آنجا ، او به شدت در ورزش جوانان مشغول شد ، و به عنوان یک مشاور گروه موسیقی و سپس رئیس Ahtahkakoop Cree Nation ، جایی که بزرگ شد ، خدمت کرد.

هر چند قبل از آنکه به شهرت برسد ، یک مدرسه مسکونی وجود داشت.

در سال 1940 ، زمانی که ساساکاموز کاملا هفت ساله نبود ، او و برادر هشت ساله اش را به زور از والدین خود بردند و به مدرسه مسکونی سنت مایکل فرستادند.

دو سال طول می کشد تا پسران والدین خود را دوباره ببینند.

ساساکاموس داستان خود را برای کمیسیون تعریف کرد ، ابتدا “با اشک و [an] ناتوانی در صحبت کردن ، “ویلسون گفت.

“و او از طریق آن فشار آورد … او چیزهای زیبایی پیدا کرد که به اتاق می دهد.”

ویلسون گفت که او هنوز هم می تواند ساساکاموس را تصویر کند ، هشت سال بعد ، در مورد چگونگی شروع حرفه هاکی خود صحبت می کند ، و از کلمه “شرم” استفاده می کند.

“[Shame] متأسفانه یک داستان داستانی مشترک در مدارس مسکونی بود – و او در مورد شرمندگی خود از این هند در رختکن صحبت کرد. وی گفت: “این زبانی است که وی به کار برد.”

بعداً ، در شهادت خود ، ساساکاموس به کمیساران در مورد چگونگی کمک این ورزش به بهبود او گفت.

ویلسون گفت ، بعداً در حرفه هاکی خود ، ساساكاموز در وسط خط با یك وینگر راست سیاه و وینگر چپ چینی بازی كرد.

ساساکاموس به کمیسیون گفت که اسکیت های خود را طوری منعکس می کند که یک توری سیاه روی اسکیت راست و یک زرد روی اسکیت سمت چپ خود قرار دهد.

ویلسون گفت ساساکاموز سپس به آنها گفت: “مرد قرمز ، در وسط ، من بودم.”

او دقیقاً به یاد می آورد که پس از آن چه گفت:

وی گفت: “چه عطر و طعم بین المللی است”. “این مرا فهمید که دنیا فقط برای مرد سفیدپوست نیست ، بلکه مکانی برای من نیز وجود دارد.”

“ما یكی بودیم. رنگ مهم نبود. ما برای یكدیگر آنجا بودیم.”

قلب آشتی

در آن لحظه ، ویلسون گفت ، احساسات ساساکاموس در قلب روحیه آشتی بود.

وی گفت: “اما این همچنین در مورد هدف و امید و رویاهایی بود که بازماندگان در تلاش برای یافتن مکانی در کشوری بوده اند که بسیار انحصاری بوده است.” “جایی که آنها در حاشیه مراقبت برای بسیاری از آنها باقی مانده اند ، تمام آن شرم و از دست دادن”.

فرد ساساکاموز ، مرکز ، در یک بازی ادمونتون اویلرز در سال 2017 به دلیل عضویت در مقام سفارش کانادا مورد تقدیر قرار گرفت. (جیسون فرانسون / مطبوعات کانادایی)

ویلسون گفت: در پایان شهادت ساساکاموز ، او در مورد بازپرداخت از جدول بازماندگان صحبت کرد.

او با کمیسار رئیس ویلتون لیتلچیلد ، که خودش بازمانده از یک مدرسه مسکونی بود ، و دوستانش با ساساکاموز در حال گوش دادن بود.

او به لیتلچیلد گفت که او یک بازمانده است ، و به ویلسون گفت که او یک زن است ، و زنان قوی هستند ، او به یاد آورد.

ویلسون گفت: “این یک تشویق برای ما بود. این یک تشویق برای اتاق بود.”

“و من فکر می کردم این دقیقاً همان عکس فوری از شخصیت سخاوتمندانه و سخاوتمندانه او بود تا مشکلات خود را پشت سر بگذارد و چیزهای زیادی برای ارائه به همه اطرافش داشته باشد.

“اینگونه او را به یاد می آورم.”