3 ملل اول توافق نامه ای را با اتاوا، آلبرتا امضا کردند تا مسئولیت رفاه کودکان را در اختیار بگیرند

سه کشور اول آلبرتای شمالی توافقنامه ای را با دولت های فدرال و استانی امضا کرده اند تا مسئول سیستم های رفاه کودکان خود باشند.

رؤسای Loon River First Nation، Lubicon First Nation و Peerless Trout First Nation روز سه شنبه با اعضای جوامع خود و نمایندگان دولت های فدرال و استانی گرد هم آمدند تا این توافق را جشن بگیرند.

رئیس Gilbert Okemow از Peerless Trout First Nation که در حدود 500 کیلومتری شمال ادمونتون قرار دارد، گفت: «امروز این امید وجود دارد، امیدواریم که بتوانیم واقعاً ترومای بین نسلی را که برای مدت طولانی بر فرزندان ما تأثیر گذاشته است، درمان کنیم.

“سیستم کنونی رفاه کودکان فقط برای مردم ملل اول طراحی نشده است و باعث شده است که تعداد زیادی از کودکان برای مدت طولانی از خانه ها، خانواده ها، جوامع و فرهنگ خود حذف شوند. از امروز، ما در حال تغییر آن هستیم. “

رئیس ایوان ساوان از نزدیکی رودخانه Loon First Nation گفت که این یک گام بزرگ به جلو برای جوامع است.

او گفت: “من گریه های مردم ما را دیده ام، مادران را دیده ام که فرزندان خود را در آغوش گرفته اند.” «خانواده‌های ما سال‌ها تلاش کردند.

“امروز یک روز کاملاً جدید برای ما است.”

اتاوا قانون احترام به اولین ملل، اینویت و متیس، کودکان، جوانان و خانواده ها را در سال 2020 با تمرکز بر پیشگیری به تصویب رساند تا خانواده ها بتوانند از حمایت برای ماندن در کنار هم برخوردار شوند.

قراردادی که روز سه‌شنبه با سه ملت اول امضا شد، Awaśak Wiyasiwêwin را که کری برای قانون کودکان است، اجرا می‌کند و به اولین ملل کنترل و صلاحیت خدمات کودک و خانواده را می‌دهد.

مقالات جالب
هزینه جراحی لیفت لب چقدر است؟

رئیس بیلی جو لابوکان از Lubicon First Nation گفت: “ما همیشه قوانین فرزندانمان را قبل از 500 سال پیش داشته ایم.” اکنون ما با این قانون این فرصت را داریم که بتوانیم به آن قوانین بازگردیم تا همه جامعه آن کودک را بزرگ کنند.»

اعضای هر یک از کشورهای اول نوامبر گذشته به این اقدام رأی مثبت دادند.

گلدیس اوکمو، رئیس سابق ملت اول قزل آلای بی همتا، به سمت اونیکانیو، یک مقام رهبری، در سیستم رفاه منصوب شد.

اوکمو بیش از 15 سال یک والدین خوانده بود و ترس و اندوهی را که در بسیاری از کودکانی که از خانه اش می آمدند و می رفتند، می دید.

اوکمو گفت: “من صدای گریه کودکان را می شنیدم. آنها دلتنگ والدین، خواهر و برادرها و خانه هایشان می شدند. من آنها را دلداری می دادم و به آنها اطمینان می دادم که در امنیت هستند و همه چیز خوب خواهد بود.”

او گفت که این توافق باعث می شود بسیاری از بچه ها مجبور نباشند به طور کامل جوامع خود و زندگی و روال هایی که به آن عادت کرده اند را ترک کنند.

اوکمو گفت: “ما به خانواده هایی که در حال مبارزه هستند کمک خواهیم کرد. نه، آنها مجبور نیستند در خانه های غریبه ها باشند و فکر کنند که آیا هرگز به خانه می روند یا نه. اما آنها در داخل کشور ما با ما خواهند بود.”

این قرارداد شامل انتقال نزدیک به 150 میلیون دلار در مدت پنج سال به اولین ملل از دولت فدرال است.

مقالات جالب
رهبران گوئیچ 'با احتیاط خوشبینانه' در مورد حفاظت از بایدن از پناهگاه قطب شمال

مارک میلر، وزیر روابط بومی و ولیعهد فدرال گفت که بازگرداندن حقوق ذاتی رفاه کودکان به ملل اول مهم است.

دولت‌های متوالی، گاه مؤسسات مذهبی آن را از شما سلب کرده‌اند و این چیزی است که همیشه وجود داشته است – حق مراقبت، کنترل حضانت فرزندانتان به روش صحیح، حفظ زبان، آموزش، ” او گفت.

میلر گفت که این اولین توافق سه جانبه در آلبرتا و یکی از اولین ها در کانادا است. او گفت که یکی دیگر از آنها سه شنبه با یک کشور اول در انتاریو امضا شد.

او گفت: “امیدوارم این ریتم نه تنها در سرتاسر آلبرتا، بلکه در سایر نقاط کانادا ادامه یابد، جایی که در واقع باید سریعتر و سریعتر پیش برود.” “من فکر می کنم شما در حال ایجاد یک مسیر هستید.”

میکی آمری، وزیر خدمات کودکان در آلبرتا، گفت که این یک توافق بزرگ است.

او گفت: “اینجا بودن و پیوستن به امضای اولین … توافقنامه هماهنگی سه جانبه آلبرتا، افتخار بزرگی است.”

این توافق نشان‌دهنده مسیری مشترک به سوی آشتی واقعی و معنادار است، اما مهم‌تر از همه، فداکاری متقابل برای امنیت و رفاه فرزندانمان است.»

روسای جمهور گفتند که این موافقتنامه تحولی کامل در خدمات و حمایت از فرزندان و خانواده های کشورشان ایجاد خواهد کرد که بر اساس قانون ملت اول خودشان و چشم انداز جمعی جامعه برای رفاه خانواده هایشان هدایت می شود.

یک توافقنامه دوجانبه بین دولت فدرال در قبیله لوئیس بول در ماسکواسیس، جنوب ادمونتون، در ماه فوریه امضا شد. این توافقنامه شامل استان نمی شد.