آب برای مردم بومی مقدس است. آنها چندین دهه است که برای محافظت از آن می جنگند

بدون رزرو54:00آب مقدس است

برای پاملا پالماتر، اطمینان از آگاهی مردم از تهدیدات پیش روی آب یک موضوع فوری است.

پالماتر، وکیل، پروفسور، فعال و نویسنده: «وقتی تمایل داریم به خطرات آب نگاه کنیم، ممکن است فقط به یک چیز کوچک نگاه کنید و بگویید، خوب، خوب، وقتی دندان‌هایتان را مسواک می‌زنید آب را نریزید». ، گفت بدون رزرو روزانا آهو.

اما پالماتر، شهروند Mi’kmaw و عضو Eel River Bar First Nation در شمال نیوبرانزویک، گفت که این موضوع بسیار بزرگتر از این است.

او در اوایل سال جاری این فیلم مستند کوتاه را تهیه کرد سمقوانکه در آب به زبان میکماق ترجمه می شود تا آگاهی را در مورد این نگرانی ها افزایش دهد.

مردم بومی چندین دهه است که برای محافظت از آب ایستاده اند – زیرا برای آنها چیزی فراتر از هیدراتاسیون است. آب زنده است و روح را نگه می دارد. آب مقدس است.

این رگ حیاتی است که از میان دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و اقیانوس‌ها جریان می‌یابد، اکوسیستم‌های مهمی را تقویت می‌کند و از زمان‌های بسیار قدیم برای حمل‌ونقل استفاده می‌شده است. و از

تماشا | تریلر سمقوان:

پالماتر گفت که در دوران قدیم حفاظت از محیط زیست، بزرگترین نگرانی این بود که مطمئن شویم آب را آلوده نکنیم. اما اکنون، اینکه آیا مردم حتی به آب دسترسی دارند یا خیر، نیاز به توجه فوری دارد.

او گفت که انسان ها بزرگترین تهدید برای سلامت آب هستند زیرا صید بی رویه، پاک کردن جنگل ها و آلودگی ناشی از صنعت، همگی یک اثر ترکیبی دارند.

این مستند ابتدا به عنوان یک پادکست شروع شد که به سفارش جشنواره فیلم و هنر رسانه ImagineNATIVE برای نمایشگاه آثار صوتی FLOW 2022 ساخته شد. او سپس پادکست را به یک مستند کوتاه تبدیل کرد تا به افراد بیشتری دسترسی پیدا کند.

پاملا پالماتر
در اوایل سال جاری، پاملا پالماتر فیلم مستند کوتاه Samqwan را تولید کرد که در آب به زبان میکماق ترجمه می‌شود تا آگاهی را در مورد این نگرانی‌ها افزایش دهد. (میشل ژیرورار)

در سال 2003، ژوزفین ماندامین، پیرمرد Anishnaabe، اولین پیاده روی تشریفاتی خود در آب را در اطراف دریاچه سوپریور انجام داد. او می خواست پیامی را به اشتراک بگذارد: آب بیمار است و مردم باید برای آن صحبت کنند، دوست داشته باشند و بجنگند.

شرلی ویلیامز، یکی از بزرگان Anishinaabe از قلمرو Unceded Wikwemikong در جزیره Manitoulin، همراه با خواهرزاده‌اش الیزابت اوساوامیک، از آن زمان به بعد راه ماندامین را دنبال کرده‌اند. آنها از سال 2010 پیاده روی های آبی سالانه را در اطراف منطقه Kawartha در انتاریو سازماندهی کرده اند.

ویلیامز گفت: «آب اولین چیزی است که خالق ساخته است و این آبی است که ما در آن متولد شده ایم.

ما برای آن آب دعا می کنیم زیرا آب یک موجود زنده است. این یک کالا نیست. ما به آن به عنوان یک عنصر معنوی نگاه می کنیم.

ویلیامز گفت که وقتی بچه بود، پدرش او را با قایق بیرون می برد و برایش داستان تعریف می کرد.

شرلی ویلیامز
شرلی آیدا الیزا ویلیامز-پیسنت، یک پیر Anishinaabe از سرزمین Unceded Wikwemikong در جزیره Manitoulin، به همراه خواهرزاده‌اش الیزابت Osawamick از سال 2010 پیاده‌روی‌های سالانه آبی را در اطراف منطقه Kawartha در انتاریو سازماندهی کرده‌اند. (کلارا پاسیکا/CBC)

ویلیامز گفت: “من داشتم به آب نگاه می کردم و همه چیزهایی را که در کف دریاچه دیدم نام می بردم.”

او گفت که پدرش گفته است که در طول زندگی‌اش ممکن است دیگر نتواند چیزی را در آب ببیند زیرا آب در حال آلوده شدن است.

“وقتی گفت یک قایق هست که با چند موتور بزرگ می آید و بعد گفت ببین چی میگم؟ گفت بالای آب نگاه کن.” و به بالای آب نگاه کردم و نفت را دیدم.»

او سپس گفت که مردم ممکن است در نهایت مجبور به خرید آب شوند – واقعیتی که بسیاری از ملل اول را در سراسر کانادا آزار می دهد.

اتصال به زمین

در دسامبر 2021، تسویه حسابی به ارزش 8 میلیارد دلار بین کانادا و برخی از کشورهای اول تصویب شد که اعضای آن مشمول مشاوره آب آشامیدنی بودند که حداقل یک سال بین 20 نوامبر 1995 تا 20 ژوئن 2021 به طول انجامید.

تسویه حساب شامل 1.5 میلیارد دلار غرامت برای افرادی است که از آب آشامیدنی سالم محروم هستند. 6 میلیارد دلار برای ارتقاء زیرساخت های آب برای کمک به حل و فصل مسائل جاری آب؛ و ایجاد صندوق احیای اقتصادی و فرهنگی ملت اول به ارزش 400 میلیون دلار.

با این حال، برخی از منابع آب دست نخورده باقی می مانند – و مردم بومی هنوز برای محافظت از آنها برای نسل های آینده مبارزه می کنند.

استفانی توراسی مدافع حوضه رودخانه سیل است، منطقه ای بکر در شمال منیتوبا، در حدود 200 کیلومتری غرب چرچیل. این منطقه وسیع در مرکز مردم سایسی دنه است که هزاران سال به عنوان نگهبانان آن خدمت کرده اند.

او گفت: “ارتباط با زمین و کاریبو از نظر روحی برای ما بسیار قوی است. روح ما به زمین و آبی که در آنجا است متصل است.”

“برای ما این بخشی از زندگی است که برای همیشه زندگی کرده ایم: مباشر بودن، مراقب بودن، حضور در کنار طبیعت، به عنوان بخشی از طبیعت، در همین منطقه.”

استفانی توراسی با گل‌های بنفش در حوضه رودخانه سیل
استفانی توراسی مدیر اجرایی ائتلاف آبخیز رودخانه سیل است، مشارکتی از چهار کشور اول که تلاش می‌کنند تا این منطقه را به عنوان منطقه حفاظت شده و حفاظت شده بومی تعیین کنند. (ملوگرانا جردن)

حوزه آبخیز رودخانه Seal بیش از 50000 کیلومتر مربع در شمال غربی منیتوبا، منطقه ای از بیابان دست نخورده تقریباً به اندازه نوا اسکوشیا است که شامل 22 گونه شناخته شده در معرض خطر از جمله خرس قطبی، اورکا و ولورین است.

توراسی مدیر اجرایی این سازمان است ائتلاف آبخیز رودخانه سیل، مشارکتی بین چهار کشور اول برای تعیین این منطقه به عنوان منطقه حفاظت شده و حفاظت شده بومی (IPCA).

ICPA ها زمین ها و آب هایی هستند که در آن دولت های بومی نقش اصلی را در حفاظت و حفاظت از اکوسیستم ها از طریق قوانین، حکمرانی و سیستم های دانش بومی دارند.

ثورثی گفت که حفظ زمین جزء لاینفک سلامتی و بقای مردمش است.

او گفت: «ما از اول می‌دانیم که چه اتفاقی می‌افتد وقتی ارتباط شما با زمین قطع می‌شود و ارتباط شما با کاریبو و آب قطع می‌شود.

در سال 1954، 250 عضو Sayisi Dene به زور از قلمرو سنتی خود خارج شدند و به چرچیل منتقل شدند، جایی که توراسی گفت هیچ منبع آب شیرین و هیچ راهی برای برداشت غذا و دارو از زمین وجود ندارد، همانطور که قبلا انجام داده بودند.

توراسی گفت: «اعضای جامعه ما واقعاً رنج بردند. “یک سوم از اعضای جامعه ما به دلیل ناامیدی و از دست دادن امید و از دست دادن ارتباط با سرزمین جان باختند.”

زمانی که دولت موافقت کرد در سال 1973 مردم را به دریاچه Tadoule منتقل کند، آسیب وارد شد – از بیش از 250 عضوی که در ابتدا منتقل شدند، 117 نفر مرده بودند.

در آگوست 2016، کارولین بنت، وزیر امور بومیان و شمال کانادا، این نامه را ارائه کرد. عذرخواهی رسمی دولت به بازماندگان جابجایی سال 1956

برای Thorassie حفاظت از زمین و آب با IPCA حوضه رودخانه Seal به این معنی است که نسل‌های آینده نه تنها وجود خواهند داشت، بلکه رشد خواهند کرد.

او گفت: «جوانان چگونه خودمان را حفظ می کنیم، چگونه جوامع ما امیدوارند که در آینده وجود داشته باشند.

اطمینان از ارتباط آنها با زمین تضمین می کند که آنها ارتباط و درک خوبی از خود دارند.