این مرد اوجیبوی دوران محکومیت خود را سپری کرد، سپس می‌گوید که ولیعهد سعی کرد شرایط سخت‌گیری را برای آزادی او وضع کند

مردی از یک ملت اول اوجیبوی در شمال غربی انتاریو می‌گوید وکلای ولیعهد به اشتباه سعی کردند شرایط سخت‌گیرانه‌ای غیرضروری برای آزادی او از زندان اعمال کنند.

شالدون واباسون، که از Whitesand First Nation است، و وکلای او می‌گویند که دادستان‌های Thunder Bay تلاش کردند از یک ابزار قانونی کمتر شناخته شده استفاده کنند – یک درخواست اوراق قرضه صلح تحت بخش دوم. 810.2 قانون جزا – برای اعمال این محدودیت ها، علیرغم این واقعیت که او قبلاً محکومیت خود را به طور کامل در سال 2021 سپری کرده بود.

در مارس 2023، وابسون پس از یک دهه مبارزه برای رسیدگی قضایی منصفانه، برای آنچه که امیدوار بود آخرین باری باشد که با سیستم قضایی سروکار دارد، به دادگاه تاندر بی رسید. تلاش برای برقراری بند صلح برای او منتفی شد.

اما اکنون، این پرونده باعث شده است که وکلا و محققین اصلاحات به این پرسش بپردازند که آیا دادستان های کل استان ها از ابزار قانونی به طور نامتناسب برای مردم بومی استفاده می کنند یا خیر. آنها همچنین از داگ داونی، دادستان کل انتاریو، خواستار پاسخ و شفافیت هستند.

واباسون، 31 ساله، و وکلای او می گویند که اکنون برای افزایش آگاهی در مورد Sec. 810.2 و پیامدهای احتمالی آن.

سفر شالدون فقط داستانی درباره شالدون نیست، بلکه داستانی است از نحوه برخورد سیستم قضایی کیفری با مردم بومی در مقایسه با رفتار با سفیدپوستان.– دوین بینز، وکیل شالدون واباسون

در سال 2015، وابسون به ناحق در قتل رابرت تاپینگ، ساکن خلیج تاندر در سال 2011، به ناحق به دلیل شکستن و ورود و قتل عمد مجرم شناخته شد و به 10 سال زندان محکوم شد. او با موفقیت به این تصمیم و حکم اعتراض کرد و بعداً در سال 2019 به سهل انگاری جنایی منجر به مرگ اعتراف کرد.

واباسون همچنین در سال 2014 برای داشتن یک هیئت منصفه نماینده مبارزه کرد، با این استدلال که فهرست هیئت منصفه در Thunder Bay به اندازه کافی نماینده مردم First Nations ساکن در رزرو نیست.

وکیل دیوین گفت: “موضع شالدون همیشه این بود که او هرگز وارد خانه نمی شد… بیشترین کاری که او انجام داد این بود که یک در را لگد زد و چیزی در مورد آنچه در داخل رخ داد نمی دانست. شواهد بسیار قوی وجود داشت که نشان می داد او 100 درصد درست می گفت.” بینز، که در بیشتر 10 سال گذشته نماینده واباسون بود.

بینز گفت که در سال 2020، واباسون از آزادی مشروط محروم شد و مجبور شد باقیمانده دوران محکومیت خود را بگذراند.

قابل ذکر است، دومین مرد بومی که در همان مرگ سال 2011 متهم شده بود نیز باید تمام دوران محکومیت خود را بگذراند. با این حال، یک مرد سفیدپوست که به‌خاطر جدی‌ترین جرم مرتبط با قتل تاپینگ محکوم شده بود، در چند سال گذشته با وجود ارتکاب تعدادی جرایم جدی دیگر، چندین بار با قید وثیقه آزاد شد.

بینز گفت: «سفر شالدون تنها داستانی درباره شالدون نیست، بلکه داستانی است از نحوه برخورد سیستم قضایی کیفری با مردم بومی در مقایسه با رفتار با سفیدپوستان.

چه ثانیه ای 810.2 اوراق قرضه صلح همه چیز در مورد است

تنها دو روز قبل از پایان یافتن حکم وابسون در فوریه 2021 و آزادی او، او با یک بخش از قانون کیفری اجرا شد. باینز گفت: درخواست 810.2 توسط یک افسر پلیس Thunder Bay که او را “یک خطر بالقوه برای عموم” معرفی کرده است.

مری کمپبل، مدیرکل بازنشسته یک واحد فدرال که بر اصلاح قانون تمرکز داشت، گفت: ابزار قانونی به شخص اجازه می‌دهد در دادگاه تقاضای ضمانت صلح کند، در صورتی که به طور منطقی می‌ترسد که یک فرد خطرناک به شخص دیگری آسیب جدی وارد کند. کمپبل همچنین رهبری تیمی را بر عهده داشت که در دهه 1990 اپلیکیشن صلح 810.2 را ایجاد کردند.

ضمانت نامه صلح حکم دادگاهی است که شرایطی را – مانند مقررات منع آمد و شد، محدودیت در داشتن سلاح گرم یا الزاماتی برای حفظ فاصله معین از برخی افراد – برای شخصی برای حفظ صلح تعیین می کند.

کمپبل گفت: “این یک ابزار بسیار سنگین است که یک نگرانی مشروع در پشت آن وجود دارد.” افرادی در جامعه وجود دارند که به وضوح یک تهدید هستند، اما خیلی به نحوه استفاده و شرایط تحمیل شده بستگی دارد.»

کمپبل گفت که برای کنترل استفاده از اوراق قرضه صلح 810.2، باید دادستان های کل استان آن را امضا کنند. او گفت، اما اطلاعات عمومی یا شواهد کمی در مورد نحوه استفاده از این اوراق صلح در 30 سال گذشته وجود دارد.

کمپبل گفت که امتناع از انعقاد قرارداد صلح می تواند منجر به یک سال زندان شود. اگر شخصی مرتکب جرم قبلی شده باشد و از انعقاد قرارداد صلح امتناع کند، می تواند تا دو سال محکوم شود.

او گفت که نقض شرایط پیمان صلح می تواند منجر به مجازات های بیشتر از جمله حبس تا چهار سال شود.

بینز گفت که شرایط برای آزادی واباسون بسیار سخت بود، اما مهمتر از آن، آنها نمادی از “خطرناک بودن او برای آزادی” بودند.

صلح یک «شیب لغزنده» را به حبس ابد پیوند می‌دهد

اگر واباسون با بند صلح 810.2 موافقت می کرد، می پذیرفت که برای جامعه خطرناک است، که بینز گفت اولین گام برای برچسب زدن به عنوان مجرم خطرناک است – که مجازات زندان نامشخصی دارد.

“لحظه ای که در آن ها هستید [810.2] باینز گفت: در شرایط، شما در یک سراشیبی لغزنده قرار دارید که تهدید می کند آزادی شما را تا آخر عمر از شما بگیرد.

تماشا | وکیل توضیح می دهد که چرا شالدون واباسون با درخواست اوراق قرضه صلح 810.2 مبارزه کرد:

دوین بینز می گوید مشتری او شالدون وابسون خود را خطری برای جامعه نمی دید

وکیل شالدون واباسون، دوین بینز، می گوید که موکلش با درخواست وثیقه صلح بخش 810.2 قانون جزا مبارزه کرد، زیرا به نظر او خطری برای جامعه تلقی می شد که آن را غیرانسانی می دانست.

در عوض، واباسون با درخواست وثیقه صلح مبارزه کرد و در سال 2021 در حالی که مراحل قانونی در حال انجام بود، به قید وثیقه آزاد شد.

در ماه مارس، یک وکیل با تاج استانی درخواست 810.2 را رد کرد و گفت: “دیگر به نفع ما نیست که این پیگرد قانونی را پیش ببریم.”

با این حال، سایر مجرمان بومی اغلب احساس می‌کنند که نمی‌توانند با چنین برنامه‌هایی مبارزه کنند، زیرا “آنها ناامید هستند که از آن خارج شوند. [of jail]”باینز گفت.

الگوی آشکار پیوندهای بیشتر بر روی مردم بومی

در جریان آن جلسه مارس، وکیل جاناتان رودین داده‌هایی را از کمک حقوقی انتاریو ارائه کرد که نشان می‌داد الگوی نگران‌کننده‌ای بود – 810.2 درخواست وثیقه صلح به‌طور نامتناسبی علیه مردم بومی ارائه شد.

رودین همچنین نماینده واباسون به عنوان مشاور با بینز است.

رودین داده ها را با CBC News به اشتراک گذاشت. این نشان می دهد که در 10 سال گذشته، Legal Aid Ontario (LAO) به 83 نفر در استان کمک کرد تا با 810.2 درخواست مبارزه کنند. رودین گفت که این تعداد افرادی را که بدون مبارزه با شرایط وارد پیوند صلح شدند، که اغلب اتفاق می افتد، نمی شود.

بر اساس داده‌های LAO، تقریباً 35 درصد از افرادی که برای مبارزه با این درخواست‌های وثیقه صلح از کمک حقوقی دریافت کردند، بومی بودند. رودین گفت که این به طور قابل توجهی بیشتر از نسبت مردم بومی – حدود 20 تا 25 درصد – است که از LAO کمک مالی دریافت می کنند.

تماشا | رودین نگرانی های خود را در مورد استفاده از Sec توضیح می دهد. 810.2 درخواست های اوراق قرضه صلح:

وکیل جاناتان رودین نگرانی های خود را در مورد استفاده از اوراق قرضه صلح بخش 810.2 توضیح می دهد.

یک پرونده کیفری اخیر در مورد یک مرد ملل اول، مشکلات بالقوه ای را در مورد نحوه استفاده نامتناسب از درخواست های بخش 810.2 قانون جزا علیه مردم بومی برجسته می کند که به نمایندگی نامتناسب در سیستم عدالت کیفری کمک می کند. وکیل جاناتان رودین نگرانی های خود را در مورد استفاده از این ابزار قانونی توضیح می دهد.

بومیان تنها چهار درصد از کل جمعیت کانادا را تشکیل می‌دهند، اما بر اساس گزارش‌ها، نزدیک به 30 درصد از تعداد کل افراد تحت بازداشت فدرال را تشکیل می‌دهند. گزارش 2019 از آمار کانادا.

رودین گفت: “مردم بومی تیزترین نقطه عصای عدالت و اصلاح را دریافت می کنند. آنها بیشترین مجازات را دریافت می کنند، آنها بیش از همه در سراسر سیستم حضور دارند… و این کمکی به ایجاد جوامع امن تر نمی کند.”

هوارد ساپرز، که قبلا به عنوان بازپرس اصلاحی فدرال از سال 2004 تا 2016 خدمت می کرد، با ارزیابی رودین موافقت کرد.

در سال 1999، دادگاه عالی به رسمیت شناخت که افراد بومی بیش از حد در زندان های کانادا حضور دارند، تا حد زیادی به دلیل نژادپرستی سیستماتیک که باعث می شود سیستم قضایی با مردم بومی رفتار متفاوتی داشته باشد.

مردی که جلوی قفسه کتاب نشسته به دوربین نگاه می کند.
هاوارد ساپرز، بازپرس سابق اصلاح و تربیت فدرال، می‌گوید که حضور بیش از حد افراد بومی در زندان‌ها در چند دهه گذشته بدتر شده است. (Mike O’shaughnessy/CBC)

حکم Gladue از قضات خواست تا تأثیر عواملی مانند مدارس مسکونی، Scoop دهه شصت و سیستم رفاه کودکان را بر مجرمان بومی در نظر بگیرند تا از تعداد نامتناسب افراد بومی در حبس بکاهند.

اما در بیش از 20 سال پس از آن، Sapers گفت، فقط بدتر شده است.

او گفت: “اگر تغییری رخ داده است، به این دلیل است که چشمگیرتر شده است.”

ساپرز گفت که برای تغییر این جریان، ده‌ها کمیسیون‌ها، تحقیقات و تحقیقات دانشگاهی راه‌حل‌های ممکن را ارائه کرده‌اند – که مهمترین آنها توانمندسازی جوامع بومی برای کنترل سیستم‌های قضایی خود است.

ساپرز افزود، اما کانادا باید بررسی کاملی در نحوه اداره و ساختار سیستم قضایی انجام دهد، از جمله استفاده بیش از حد از بازداشت موقت و تعداد زیادی از افراد در بازداشت.

از هر 10 نفری که امشب در یک سلول زندان می‌خوابند، هفت یا هشت نفر به هیچ‌وجه محکوم نشده‌اند، و آنچه ما در مورد جمعیت زندان‌ها می‌دانیم این است که آنها عمدتاً بومی هستند.»

هفت یا هشت نفر از هر 10 نفری که امشب در یک سلول زندان خواهند خوابید، به هیچ چیز محکوم نشده اند.– هاوارد ساپرز، بازرس سابق اصلاحی فدرال

رودین از دادستان کل انتاریو خواست تا بررسی جدی در مورد نحوه استفاده از درخواست های اوراق قرضه صلح 810.2 انجام دهد و آیا اصول Gladue برای ارزیابی درخواست های پیشنهادی به کار گرفته شده است یا خیر.

اگر استان از اصول Gladue هنگام بررسی پرونده Wabason استفاده می کرد، رودین گفت که او معتقد است که آنها تشخیص می دادند که برنامه 810.2 غیرضروری است، در زمان، پول و منابع سیستم قضایی صرفه جویی می شود و به Wabason اجازه می دهد تا به زندگی خود ادامه دهد بدون این که این موضوع روی او باشد. سالیان دراز سر کنید.”

CBC News درخواست مصاحبه با داونی کرد، اما پاسخی دریافت نکرد.

در بیانیه ای از سوی وزارت دادستان کل کشور آمده است: اختیار تائید 810.2 درخواست وثیقه صلح به معاونت مجرمان پرخطر، مدیر دفتر وکالت تاج (جنایی) و معاون معاون دادستان کل (بخش حقوق جزا) تفویض شده است. ).

بر اساس این بیانیه، این وزارتخانه نتوانست به سؤالات مربوط به تعداد 810.2 درخواست پاسخ دهد و گفت که آنها قومیت افراد مشمول این درخواست ها را ردیابی نمی کنند.