رئیس Crowfoot می تواند صورت اسکناس جدید 5 دلاری کانادا باشد

ایساپو-موکسیکا یا رئیس کروفوت ، رئیس و دیپلمات مشهور سیکسکا که به مذاکره در مورد پیمان 7 کمک کرد ، می تواند صورت اسکناس جدید 5 دلاری کانادا باشد.

Crowfoot از بین 600 نامزد احتمالی ، یکی از هشت نامزد انتخابی بانک کانادا بود. تصمیم در مورد لایحه جدید توسط وزیر دارایی در اوایل سال آینده اتخاذ خواهد شد.

کروفوت در سال 1830 از والدینی از قبیله خون متولد شد. او پنج ساله بود که پدرش در حمله ی قبیله کلاغ به جامعه اش کشته شد و مادرش با یک مرد سیکسکا (سیاه پا) ازدواج کرد ، جایی که بزرگ شد.

وی در جوانی قبل از اینکه در 30 سالگی رئیس شود ، به عنوان یک جنگجو شهرت پیدا کرد. وی بر اساس دیپلماسی ، احتیاط در برابر حملات به بازرگانان شرکت خلیج هادسون و ایجاد روابط با دیگر ملتهای بومی و پلیس سوار شمال غرب مشهور بود ، طبق دائرcyالمعارف کانادا.

او Poundmaker را به عنوان رئیس برجسته Cree به تصویب رساند و رابطه بین Blackfoot و Cree را تقویت کرد.

وی همچنین با رئیس نشستن هانگپاپا لاکوتا سیو ، گاو نشسته ، که پیشنهاد جنگ علیه ایالات متحده و NWMP را داده بود ، مذاکره کرد. کروفوت این پیشنهاد را رد کرد ، اما وقتی سیتینگ بول و لاکوتا به عنوان پناهنده از ایالات متحده به شمال آمدند ، دو رئیس صلح کردند.

دیپلماسی کروفوت منجر به ایفای نقش وی به عنوان یکی از اصلی ترین مذاکره کنندگان پیمان 7 ، توافق نامه بین دولتهای گروه تاج و اول ملت شد که در سال 1877 امضا شد.

  • تماشا کنید | Regalia متعلق به رئیس Crowfoot پس از بیش از یک قرن نشستن در یک موزه انگلیس ، به زودی می تواند به خانه خود بازگردد.

Regalia که متعلق به رئیس Crowfoot بود ، یک رهبر افسانه ای Blackfoot ، پس از بیش از یک قرن نشستن در یک موزه انگلیس ، ممکن است به زودی به خانه بازگردد. 2:24

Blackfoot Crossing ، سایت میراث ملی که پیمان 7 در آن امضا شده است ، در وب سایت خود داستانی در مورد نحوه برخورد Crowfoot با یکی از مذاکره کنندگان معاهده سفید دارد.

طبق داستان ، مرد سفید پوست گفت که به کروفوت پول – یا تکه های کاغذ می دهد. همانطور که داستان می رود ، کروفوت مشتی خاک رس را برداشت ، آن را بالن کرد و آن را روی آتش انداخت – سپس از مذاکره کننده پرسید که آیا می تواند با پول کاغذی خود همین کار را انجام دهد؟

“اوه ، پول تو به خوبی سرزمین ما نیست ، اینطور است؟ باد آن را می برد ؛ آتش آن را می سوزاند ؛ آب آن را پوسیده می کند. هیچ چیز سرزمین ما را از بین نخواهد برد. شما تجارت خیلی خوبی انجام نمی دهید … کروفوت گفته است که به عنوان یک هدیه ما هر آنچه را که می توانید با خود ببرید به شما می دهیم اما نمی توانیم زمین را به شما بدهیم.

طبق دائرlopالمعارف کانادا ، کراوفوت پس از امضای پیمان ، از دولت کانادا ناامیدتر شد ، زیرا مردمش با گرسنگی و بدرفتاری روبرو شدند.

علیرغم سرخوردگی ، Crowfoot در هنگام شورش شمال غرب به Blackfoot Nation توصیه کرد که به درگیری نپیوندد – “هیو دمپسی مورخ نوشت:” “این امر به دلیل وفاداری نسبت به دولت نسبت به این باور نیست که این یک جنگ شکست خورده است” – اما وی اجازه داد کری پناهندگان در سرزمین خود پناه بگیرند.

باند پسر خوانده او پوندميكر به عنوان بخشي از درگيري ها در سال 1885 مورد حمله سربازان كانادايي قرار گرفت و پوندميكر به دليل خيانت دستگير شد – اندكي پس از آزاد شدن از زندان به دليل بيماري در خانه درگذشت.

پس از یک دوره طولانی از سلامتی ، کروفوت در 25 آوریل 1890 درگذشت. قبر کروفوت در دره ای است که پیمان 7 امضا شده است.

Crowfoot همچنین موضوع قطعه دیگری از تاریخ کانادا است – اولین موزیک ویدیو شناخته شده در این کشور.

فیلم NFB 1968 Ballad Of Crowfoot، توسط میکماق / خواننده و فعال فولکلور اسکاتلندی ویلی دان ، داستانی قدرتمند از زندگی کروفوت و تأثیرات وحشتناک استعمار مهاجران است.

Crowfoot قبلاً یک تاییدیه مشهور داشته است – ویلیام شاتنر در شبکه های اجتماعی نوشت که از لیست کوتاه ، Crowfoot انتخاب او برای این لایحه است.

نامزدهای اسکناس جدید 5 دلاری بر اساس پنج اصل راهنما انتخاب شدند ، بانک گفت: آنها کانادا را برای بهتر تغییر دادند ، تأثیر آنها در سطح ملی شناخته شده است و امروز مرتبط است ، تأثیر آنها منعکس کننده ارزش های کانادایی است و منحصر به فرد کانادایی است.

در حال حاضر اسکناس 5 دلاری چهره ویلفرید لوریه نخست وزیر هفتم کانادا را دارد. دولت گفته است که تصویر لوریر در نهایت در یک اسکناس بالاتر قرار می گیرد.