رهبران گوئیچ ‘با احتیاط خوشبینانه’ در مورد حفاظت از بایدن از پناهگاه قطب شمال

رهبران گوئیچین از سراسر شمال “با احتیاط خوشبین” هستند که داشتن رئیس جمهور جدید ایالات متحده برای حفاظت از سرزمین مقدس آنها به چه معناست.

کمیته راهبری Gwich’in برای محافظت از پناهگاه حیات وحش ملی قطب شمال (ANWR) در آلاسکا در برابر توسعه نفت و گاز برای چندین دهه مبارزه کرده است.

این منطقه توسط گویچین معروف است Iizhik Gwats’an Gwandaii Goodlit، به معنای “مکان مقدس جایی که زندگی آغاز می شود”. از اهمیت فرهنگی ، معنوی و اکولوژیکی برخوردار است – خصوصاً به عنوان محل های زایمان برای گله پستان گاو خوی.

جمهوری خواهان در ایالات متحده سالهاست که در تلاشند تا آن را برای توسعه باز کنند. تابستان امسال ، وقتی وزارت کشور برنامه لیزینگ را برای توسعه نفت و گاز در آن هکتارهای دشت ساحلی تصویب کرد ، دولت ترامپ گام بزرگی در جهت تحقق آن رویا برداشت.

و اکنون که جو بایدن در ژانویه رئیس جمهور می شود ، همه اینها می تواند تغییر کند.

مبارزات انتخاباتی او برنامه ای برای تغییر اقلیم وعده داده است که دولت به طور دائمی از پناهگاه محافظت کرده و اجازه استفاده از گاز و نفت جدید را در زمینها و آبهای عمومی منع می کند.

“دولت ترامپ باعث ترس من از امید شد”

دانا تیزیا-ترام ، رئیس اولین ملت Vuntut Gwitchin ، می گوید که “با احتیاط خوش بینانه” نسبت به دولت جدید خوش بین است.

“با روی کار آمدن دولت بایدن ، اکنون آهی از آسودگی وجود دارد … اینجا در کانادا برای بومیان این منطقه و همچنین کانادایی ها.”

دانا تیزیا-ترام رئیس اولین ملت Vuntut Gwitchin در یوکان است. او می گوید از دولت آینده در ایالات متحده راحت است و “با احتیاط خوش بینانه” (مایک رودیک / CBC)

اما حتی با ورود دولت جدید ، “ساعت هنوز در حال تیک زدن است.”

شرکت Kaktovik Iñupiat به دنبال تأیید برای انجام اکتشافات لرزه ای در منطقه ای در امتداد دشت ساحلی پناهگاه از اواخر دسامبر تا اواخر ماه مه است.

دولت یوكون و دولت فدرال چنین كرده اند هر دو مخالف بودند این پروژه در حالی انجام شد که بانک TD روز دوشنبه به آخرین بانک بزرگ کانادا تبدیل شد که خط مشی رد تأمین منابع مالی توسعه نفت و گاز در این پناهگاه را منتشر کرد.

تیزیا-ترام می گوید پیروزی بایدن در انتخابات برای متوقف کردن پروژه اکتشاف خیلی دیر به پایان رسیده است و دولت ترامپ سخت تلاش می کند تا پیش ببرد.

تیزیا-ترام گفت: “اگر آنها قبل از اینكه دولت بایدن بتواند حمایت از این زمین های معین شده توسط فدرال را معكوس و بازگرداند ، قادر به فروش اجاره هستند.

این عکس بدون تاریخ پناهگاه حیات وحش ملی قطب شمال در آلاسکا را نشان می دهد. (استیون چیس / سرویس ماهی و حیات وحش ایالات متحده / گتی ایماژ)

“ما دیگر نمی خواهیم به آن پایبند باشیم”

Bernadette Demientieff ، مدیر اجرایی کمیته راهبری Gwich’in در آلاسکا ، می گوید در این انتخابات موارد زیادی برای Gwich’in در معرض خطر بود.

“آنچه در معرض خطر بود هویت ، امنیت غذایی ، شیوه زندگی ، حقوق بشر ما بود. این دولت و رهبری منتخب آلاسکا بومیان آلاسکا را کاملا نادیده گرفته اند.”

وی گفت طی چهار سال گذشته گوئیچین “بی احترامی کامل” از طرف دولت ترامپ ، همراه با “عدم صداقت و بیانیه های گمراه کننده” طی سالهای گذشته را دیده است.

وی گفت ، گوئیچین ها مسئولیت محافظت از كاریبو خوك را دارند و از قدیم الایام با آنها ارتباط معنوی و فرهنگی داشته اند.

وی گفت: “ما افرادی داریم كه به میهن های خود می آیند و درباره آینده ما تصمیم می گیرند و آنها ما را درگیر نمی كنند. ما از این كار خسته شده ایم.

در این عکس پرونده بدون تاریخ تهیه شده توسط سرویس ماهی و حیات وحش ایالات متحده ، کاریبو از گله Porcupine به سمت دشت ساحلی پناهگاه ملی حیات وحش قطب شمال در شمال شرقی آلاسکا مهاجرت می کند. (سرویس ماهی و حیات وحش ایالات متحده / آسوشیتدپرس)

کنی اسمیت ، رئیس ارشد شورای قبیله گیوچین در سرزمین های شمال غربی ، می گوید وقتی متوجه شد که بایدن رئیس جمهور منتخب است ، احساس “یک مقدار تسکین” کرد.

“اگر رئیس جمهور ترامپ دوباره انتخاب شد ، من فکر می کنم ما از نظر حفاظت از پناهگاه ملی حیات وحش قطب شمال چالش هایی پیش رو داشتیم.”

وی گفت که منتظر داشتن “متحد” در کاخ سفید در بایدن و کمالا هریس طی سالهای آینده است. او می گوید امیدوارم که با ورود به دفتر ، تغییر اقلیم همچنان مورد توجه آنها باشد.

“ما انتظار داریم سطح تعامل ، مشاوره و محل اقامت مورد نیاز باشد. و ما کاملاً واضح اعلام کرده ایم که تحت هیچ شرایطی از پیشرفت در پناهگاه ملی حیات وحش قطب شمال پشتیبانی نخواهیم کرد.”