صدراعظم جدید یوكون یو “ورود بزرگ” به فرهنگ بومی را در اولویت قرار می دهد

رئیس جدید دانشگاه یوكون می گوید كه وی می خواهد فرهنگ و محتوای بومی بیشتری را در این دانشگاه ترویج دهد ، با هدف پرورش نسل بعدی رهبران خودكارگیری یوكون.

جامنا جیمز آلن ، نخست وزیر اول منصوب شده پس از تبدیل کالج یوکان به دانشگاه یوکان ، این هفته برای یک دوره دو ساله به عنوان داوطلب انتخاب شد. رئیس دانشگاه رئیس تشریفاتی دانشگاه است و به عنوان پلی بین نهاد ، دانشجویان و جامعه گسترده تر عمل می کند.

او سخنرانی خود را در جنوب تاچونه آغاز کرد و خود را به عنوان عضوی از گروه گرگ ها و عضو اولین ملت های شامپاین و آیشیهیک معرفی کرد.

وی سپس به انگلیسی گفت: “برای من افتخار پذیرفتن سمت صدراعظم بود ، زیرا فکر می کنم به من این امکان را داد که در کنار همه اعضای یوکان اول ، در کنار آموزش همه یوکانرها شرکت کنم.”

آموزش عالی کلید خودگردانی

آلن یک مرکز سابق است (رئیس) اولین ملت های شامپاین و آیشیهیک. وی مدتهاست که مدافع زبان ، فرهنگ و آموزش تجارت است و به ایجاد و نگهداری اردوگاهی در زمین در محل Haines برای مردان معتاد کمک کرده است.

وی می گوید آموزش عالی برای اولین ملت های یوكان كلیدی برای خودگردانی است.

وی گفت: “بسیاری از اولین ملل در حال حاضر توافق نامه های ادعای زمین خود را اجرا می كنند و برای انجام این كار ، آنها به افراد تحصیل كرده ای نیاز دارند. من همیشه طرفدار این بوده ام كه ​​برای اداره دولت های خود باید منابع خود را از داخل اولین ملل خود بسازیم.” .

آلن گفت که وی از تحولاتی که در سالهای اخیر “ورود گسترده ای” به فرهنگ و زبانهای اولین ملل یوكون را در دانشگاه مشاهده می كند ، دلگرم شده است. یک نمونه از این دستورالعمل های روی زمین است که در نزدیکی جوامع ارائه می شود.

آلن گفت: “من می دانم كه دانشكده شروع به ساختن گنجاندن مطالب ملل اول در برنامه های خود كرد و برخی از اقدامات سنتی ما را در محوطه دانشگاه در بر گرفت و من می خواهم از ادامه آن حمایت كنم.”

دو دانش آموز سابق مدرسه مسکونی روی صحنه دیدار می کنند

در 16 نوامبر ، آلن دو درجه افتخاری اعطا کرد.

دیو جو وکیل و مذاکره کننده ادعاهای زمین یکی از گیرندگان بود. او یک شهروند از Champagne و Aishihik First Nations و یک وکیل باتجربه است که با چندین سازمان ملل اول در مذاکرات ادعای زمین همکاری کرده است. هنگامی که او در سال 1977 به بارگاه فراخوانده شد ، او اولین شخص از نژاد بومی Yukon بود که تاکنون این وکالت را کسب کرده است.

دختران جسی هادسون (چپ) و جیمی جو-هادسون (سمت راست) برای دریافت مدرک افتخاری به دیو جو (مرکز) پیوستند. (فیلیپ مورین / CBC)

جو با دریافت مدرک افتخاری خود از ریاست جدید ، به اشتراک گذاشت که این دو شخص مدت طولانی است که یکدیگر را می شناسند.

جو با خنده گفت: “این خوش شانس و اتفاقی است که من این مدرک افتخاری را از دانشگاه یوکان از دانش آموز همکارم در مدرسه ماموریت هند وایت هورس دریافت می کنم” دهه 1950

جو از خانواده خود که در آن حضور داشتند تشکر کرد و خاطرنشان کرد که تحصیلات دوره متوسطه در شمال مدتهاست که آرزوی روسا و سایر رهبران شمال است.

آدری مک لاولین ، رهبر سابق ملی حزب دموکراتیک ملی ، مددکار اجتماعی و فعال دیرینه نیز مدرک افتخاری دریافت کرد.

وی گفت: “من واقعاً از تأسیس این دانشگاه بسیار هیجان زده هستم. این نتیجه عملی بسیار مهم است و یک نقطه عطف بزرگ است.”

این رویداد همچنین یک خداحافظی برای وزیر امور خارجه پیرس مک دونالد بود که از زمان انتصاب توسط کالج یوکان در سال 2016 در این نقش خدمت کرده است.