فناوری نجات غریق که توسط محققان Wilfrid Laurier در عمیق ترین دریاچه کانادا نصب شده است

گروهی از محققان دانشگاه Wilfrid Laurier در حال کار با Dene First Nation در قلمروهای شمال غربی بر روی سیستمی از حسگرهای راه دور هستند تا مردم بتوانند قبل از بیرون رفتن از ضخامت یخ مطلع شوند.

دریاچه بزرگ بردگان سرزمین های شمال غربی با بیش از 600 متر عمق، عمیق ترین دریاچه کانادا است.

همچنین به عنوان یک راه نجات حیاتی برای بسیاری از ساکنان منطقه قطب شمال که دریاچه را احاطه کرده است عمل می کند. به‌ویژه در ماه‌های سردتر که سفر در آن سوی دریاچه برای بقای جوامعی مانند Łutsel K’é ضروری است، که فقط از طریق هوا، قایق یا یخ قابل دسترسی است.

اما با ادامه گرم شدن آب و هوا، پیش‌بینی زمان یخ زدن یخ‌ها سخت‌تر می‌شود.

آیریس کاتولیک در بیانیه‌ای از دانشگاه Wiflrid Laurier گفت: «در 10 سال گذشته یخ زدن دریاچه بزرگ ما بیشتر و بیشتر طول می‌کشد و ما در ماه‌های زمستان از آن دریاچه بسیار استفاده می‌کنیم. کاتولیک مدیریت حفاظتگاه پارک ملی تایدنه درنه، زادگاه اولین ملت Łutsel K’é Dene است.

دریاچه بزرگ برده
جامعه Łutsel K’é، NWT، که در مرز دریاچه بزرگ برده است، فقط از طریق هوا، قایق یا یخ قابل دسترسی است. (کاترین بارتون/سی بی سی)

انتظار طولانی‌تر و طولانی‌تر برای یخ زدن دریاچه، توانایی ما را برای دسترسی به شکارگاه‌های سنتی‌مان و تأمین نیاز مردممان مختل می‌کند.» کاتولیک اضافه کرد.

گاهی اوقات عواقب غم انگیزی داشته است: در سال 2019 سه برف‌موبیل ناپدید شدند. اعتقاد بر این است که آنها پس از سقوط از یخ در دریاچه بزرگ برده مردند.

عدم اطمینان فزاینده در مورد ایمنی یخ، کاتولیک و همکارانش را بر آن داشت تا با هما خیرالله پور، استادیار WLU و رئیس تحقیقات کانادایی سنجش از دور تغییرات محیطی، تماس بگیرند.

زنی با تی شرت سفید و کت آبی برای عکس گرفتن.
هما خیرالله پور دانشیار گروه جغرافیا و مطالعات محیطی Laurier است. او در حال تحقیق در مورد راه هایی برای جلوگیری از مرگ برفی با استفاده از حسگرهای یخ از راه دور است. (کارمن گرولو/CBC)

“یخ بخش بزرگی از جامعه حمل و نقل و همچنین شکار به روش سنتی زندگی آنها است. این بخش بزرگ و عظیمی از فرهنگ آنها است.” خیرالله پور به سی بی سی نیوز گفت.

او و تیمش در حال مطالعه سیستم‌های آب منطقه سرد و واکنش‌های آن‌ها به تغییرات آب و هوایی با نصب حسگرها بر روی دریاچه‌ها به منظور جمع‌آوری اندازه‌گیری‌های لحظه‌ای ضخامت یخ، عمق برف، و همچنین دمای هوا و آب بوده‌اند.

حسگرهای مشابهی در اطراف دریاچه های دیگر قطب شمال نصب شده است.

این تحقیق بخشی از برنامه نظارت بر تأثیر تجمعی دولت سرزمینی است که اطلاعاتی را از محیط برای هدایت تصمیم گیری جمع آوری می کند.

سنسورها چگونه کار می کنند؟

این حسگرها که Snow and Ice Mass Balance Apparatus یا SIMBAS نامیده می شوند، دستگاه های ارزان قیمت کوچکی هستند که در ابتدای سال در دو مکان در دریاچه بزرگ اسلیو نصب شدند.

هر 15 دقیقه، حسگرها داده‌هایی را جمع‌آوری می‌کنند که جزئیات ضخامت یخ، تجمع برف و دمای آب را نشان می‌دهد و سپس برای اطلاع جامعه از ایمن بودن یا نبودن سفر در سراسر دریاچه استفاده می‌شود.

محققان برای اندازه گیری ضخامت یخ سنسورهایی را در NWT نصب می کنند
یکی از دو دستگاه تعادل جرم برف و یخ – یا به اختصار SIMBA – که در نوامبر 2021 در NWT نصب شده است. محققان دانشگاه Wildfrid Laurier از این ابزار برای اندازه گیری یخ دریاچه برای درک بهتر تغییرات آب و هوا و بهبود ایمنی عمومی استفاده می کنند. (آزمایشگاه الکس مکلین/ReSEC)

“سنسورها هوشمند هستند.” گفت: خیرالله پور. یک زنجیره دما وجود دارد که اندازه گیری یخ و برف را به ما می گوید… و آنها یک تله متری بر حسب رادیوم دارند.

او گفت که در حال حاضر، اعضای جامعه با تماس با خیرالله پور یا ارسال پیامک، به‌روزرسانی‌ها را دریافت می‌کنند.

“این جالب است زیرا من در دفترم نشسته ام و پیامی دریافت می کنم … “یخ چقدر عمیق است؟ یخ چقدر ضخیم است؟” من واقعاً می توانم به آنها بگویم، درست است فقط یک دقیقه به من فرصت دهید.”

تیم او در حال ساخت یک وب سایت و رابط نقشه است که مردم می توانند از آن برای دریافت به روز رسانی های روزانه در مورد شرایط دریاچه استفاده کنند.

نسخه صبح – KW6:11تیم تحقیقاتی Wilfrid Laurier حسگرهای نجات دهنده یخ را در امتداد دریاچه بزرگ برده نصب می کند

در سال 2019، سه سوار برفی پس از سقوط از یخ در مناطق شمال غربی جان خود را از دست دادند. دریابید که چگونه محققان در Laurier از مرگ‌های مشابه با حسگرهای یخ از راه دور جلوگیری می‌کنند. هما خیرالله پور، پروفسور و کرسی تحقیقات کانادایی سنجش از دور تغییرات محیطی، این پژوهش را رهبری می‌کند و نحوه عملکرد سنسورهای از راه دور را به اشتراک می‌گذارد.

سفر روی یخ شکسته

با ادامه گرم شدن دمای آب و هوا، شرایط یخ های دریای قطب شمال خطرناک تر و خطرناک تر می شود.

رابرت کوپتانا، یک شکارچی و شکارچی قدیمی از اولوخاکتوک، NWT گفت که در چند سال گذشته چیزهای زیادی وجود داشته است که او آن را یخ خشن می نامد.

او توضیح داد: «این به درجه حرارت مربوط می شود. او گفت که اگر به اندازه کافی سرد نشود، وقتی باد و جریان های اقیانوسی به آن فشار می آورند، یخ قوی نیست. این می تواند باعث شکسته شدن یخ شود و تکه های یخ بدون هیچ نظمی در یک منطقه وسیع به هم ریخته و حرکت را برای ماشین های برفی دشوار کند.

مردی در پارکی بیرون در یک کمپ زمستانی ایستاده است.
رابرت کوپتانا 75 ساله از 13 سالگی به شکار خرس های قطبی پرداخته است. (ارسال شده توسط رابرت کوپتانا)

کوپتانا، 80 ساله، همچنین اشاره کرد که “شما دیگر یخ غلیظ را نمی بینید.”

اما مارک سرز، مدیر مرکز ملی داده های برف و یخ (NSIDC) در بولدر، کلرادو، می گوید که حجم یخ نشانگر خوبی از سلامت یخ است.

و در حالی که یخ های دریای قطب شمال تا 6 مارس امسال رشد کردند و 14.62 میلیون کیلومتر مربع را پوشش دادند، Serreze می گوید که سلامت پوشش یخی قطب شمال “خیلی خوب” نیست.

“اگر به اقیانوس منجمد شمالی نگاه کنید، قبلاً مقداری یخ در آنجا پیدا می‌کردید که تقریباً 10 سال از عمر آن می‌گذشت… ضخیم، قدیمی و ضخیم می‌شد. اما بیشتر آن از بین رفته است.”

Serreze می گوید و بعید است در آینده دوباره رشد کند.

“تا حدی ذوب شده است، تا حدودی از اقیانوس منجمد شمالی به اقیانوس اطلس شمالی ریخته شده است، جایی که ذوب می شود. اما تقریباً همه چیز از بین رفته است. به نظر نمی رسد که ما آن را برگردانیم. فقط خیلی گرم است. برای پس گرفتن».