“من خوشحالم که آنها این عمل را انجام دادند:” رئیس Yellowknives Dene می گوید که توافق نامه با قایق های منزل حاصل شده است

Yellowknives Dene First Nation می گوید با چندین قایق خانه ای که بدون اجازه آن در کنار خلیج Yellowknife لنگر انداختند ، به توافق رسیده است.

اولین ملت ماه گذشته پس از ایجاد مشکل در مورد اشغال غیرمجاز زمین و آب در منطقه اجتماع مورد تأیید Yellowknives Dene Traditional Chief Drygeese ، اعلامیه های تخلیه را به قایق های خانه ای ارسال کرد.

رئیس ارنست بتسینا می گوید از آن زمان تاکنون دو قایق خانه نقل مکان کرده اند ، دیگری درخواست تمدید کرده و دو بارج که برای ماهیگیری استفاده می شدند ، پس از شکستن یخ در فصل آینده حرکت می کنند.

بتسینا گفت: “من خوشحالم که آنها این کار را انجام دادند.” “این کامل نیست اما حداقل ما در حال برقراری ارتباط هستیم.”

اولین و آخرین اخطارهای تخلیه در ماه اکتبر و توسط رئیس ادوارد سانگریس از Yellowknives Dene در Dettah و رئیس ارنست بتسینا از Yellowknives Dene در Ndilo ارسال شد. (دانیل d’Entremont / CBC)

یکی از قایق های خانه ای که قادر به جابجایی نیستند ، زیرا اولین ملت درخواست کرد “در این فصل مسدود شده است”.

بتسینا گفت: “او درخواست تمدید کرد و ما به او تمدید کردیم.”

وی گفت ملت اول از دولت فدرال و RCMP پشتیبانی می کند ، که به عنوان “آخرین چاره” برای تخلیه خانه های خانه مورد استفاده قرار می گرفت.

بتسینا گفت که کار با وکلای Yellowknives Dene نیز در حال انجام است تا در صورت تصمیم قایق های خانگی بیشتر در قلمرو خود بتوانند سریعتر عمل کنند.

بتسینا گفت: “ما فقط احساس راحتی نمی كنیم كه همه این افراد غیر عضو بدون اجازه ما در آنجا مستقر شوند. ما می خواهیم كه عموم مردم بدانند كه آنها فقط نمی توانند این كار را انجام دهند.”

یک “خط عادلانه” برای ترسیم

Rylund Johnson ، MLA برای Yellowknife North و خودش یک قایق خانه ، می گوید که با اولین خط کشیدن مشکلی ندارد.

وی گفت: “من فکر می کنم این یک خط عادلانه برای ترسیم است و تمایل به کار با مردم را نشان می دهد.”

“خط باید جایی کشیده شود [so] که قایقهای خانگی فقط در همه جا گسترش نمی یابند. “

او اشاره می کند که ملت اول با اکثریت قریب به اتفاق “قایق های خانه سنتی” مانند او در آن طرف خلیج ، اطراف جزیره جولیف ، مشکلی ایجاد نکرده است.

اولین ملت در حال تغییر مرز خود با شهر Yellowknife است ، که این جزیره را به YKDFN منتقل می کند. همچنین در حال مذاکره درباره ادعای زمین با دولت فدرال و ارضی است.

جانسون گفت جامعه قایق های خانگی بیش از هر چیز مایل به بحث در مورد تغییر مرز و همکاری با YKDFN در مورد معنای پیشرفت آنها هستند.