Waubgeshig Rice با رمان Moon of the Turning Leaves به دیدگاه الهام گرفته از Anishinaabe برای آینده خود ادامه می دهد.

Waubgeshig Rice با کتاب جدیدی بازگشته است. ماه برگ های چرخان، عاقبت مورد انتظار رمان پسا آخرالزمانی او در سال 2018 ماه پوسته برف، پاییز امسال منتشر می شود.

ماه پوسته برف داستانی دیستوپیایی در مورد یک جامعه شمالی Anishinaabe که با منابع رو به کاهش و فروپاشی جامعه از دیدگاه بومی مواجه است، گفت. پرفروش ترین کتاب در مورد بود کانادا می خواند لیست طولانی 2023.

ماه برگ های چرخان 10 سال پس از وقایع رمان اول اتفاق می افتد و سفری حماسی به سرزمینی فراموش شده را به تصویر می کشد.

جلد کتاب نقاشی جنگلی با یک درخت واژگون است که عنوان کتاب و نام نویسنده با حروف سفید نوشته شده است.
ماه برگ های چرخان رمانی نوشته وابگشیگ رایس است. (رندوم هاوس کانادا)

رایس نویسنده و روزنامه نگار Anishinaabe است که در اصل از Wasauksing First Nation است. او همچنین نویسنده مجموعه داستان کوتاه است Midnight Sweatlodge و رمان میراث. او قبلا مجری رادیو CBC بود بالا شمال.

“نوشتم ماه برگ های چرخان زیرا خوانندگان از ماه پوسته برف دنباله می خواست من در ابتدا به کاوش در آن جهان فراتر از داستان اول فکر نمی کردم تا زمانی که افرادی که آن را مطالعه کردند با اشتیاق مرا تشویق کردند. رایس به CBC Books گفت که این تشویق واقعاً یکی از بزرگترین هدایایی بود که من به عنوان یک نویسنده دریافت کرده‌ام.

“این به من این فرصت را داد که دوباره با شخصیت هایی که سال ها پیش عاشقشان شده بودم ارتباط برقرار کنم. از اینکه می توانم یک بار دیگر موقعیت و محیط آنها را تصور کنم و مجموعه جدیدی از سهام را برای آنها تعیین کنم بسیار هیجان زده بودم. فرصتی برای حدس زدن در مورد آینده ای که می تواند برای این جامعه – و به طور گسترده تر، مردم من Anishinaabek – بیش از یک دهه پس از پایان جامعه ای که ما آن را می شناسیم، حدس بزنیم. از این نظر، مضامین تجدید و عشق به سرزمین همچنان ادامه دارد. ،” او اضافه کرد.

اما خواندن ماه پوسته برف لازمه درک نیست ماه برگ های چرخان، به گفته رایس

رمان دوم قرار است به تنهایی بایستد و هم درگیر شود و هم اطلاع‌رسانی کند. در عین حال، احساس می‌کنم دنباله خوبی را مدیون خوانندگان داستان اصلی هستم که لیاقت آن را دارند. زیرا این یک داستان تخیلی است و تصور من از جهان ده است. سال‌ها پس از پایان اولین کتاب، ممکن است دقیقاً با آنچه برخی از خوانندگان تصور می‌کردند مطابقت نداشته باشد.»

ماه برگ های چرخان در 14 اکتبر 2023 در دسترس خواهد بود.

گزیده ای از این رمان را در ادامه بخوانید.


آنها تمام صبح در مسیری آشنا قدم زدند تا اینکه خورشید در بالای سرشان شعله ور شد، گرما در این روز اوایل تابستان به اوج خود نزدیک شد. آنها به دنبال نشانه های مسیرهای محو شده ای بودند که روی شاخه های کم ارتفاع درختان بسته شده بودند. دو سال پس از قطعی برق دائمی، ایوان آنها را در فواصل تقریباً ده متری بسته بود تا مسیر را از سایت ذخیره قدیمی تا کمپ جدید مشخص کند. نوار نارنجی در انتهای آن ساییده شده بود و برخی تقریباً تمام رنگ خود را از دست داده بودند.

سال‌ها بود که بیشتر آنها خانه‌های قدیمی‌شان و ساختمان‌هایی را که زمانی در آن کار می‌کردند، زندگی می‌کردند و بازی می‌کردند، دیده بودند.

ایوان به دیگران گفته بود که می‌خواهد ابتدا در انبار قدیمی توقف کند، اما دلیل آن را نگفت. Nangohns فرض می‌کرد که می‌خواهد هر چیزی را که ممکن است در سفر آنها مفید باشد، جمع‌آوری کند. مسیری که در آن مستقر شده بودند، رودخانه بزرگ را به سمت جنوب دنبال می کرد و برای رسیدن به آنجا، ابتدا باید به سمت شرق، از ریز سابق عبور می کردند. سال‌ها بود که بیشتر آنها خانه‌های قدیمی‌شان و ساختمان‌هایی را که زمانی در آن کار می‌کردند، زندگی می‌کردند و بازی می‌کردند، دیده بودند.

“باید نزدیک بشیم، نه؟” کال از هیچ کس خاصی نپرسید. آنها تمام صبح را بیشتر در سکوت کامل راه می رفتند، اما تا به حال به گمنامی و بی طرفی جنگل عمیق رسیده بودند.

ایوان تایید کرد: “در این سمت، انتهای ریز، سمت غربی است.”

* * * * *

رطوبت تابستان و گرمای بعد از ظهر بر آنها نشست و دانه های عرق روی ابروها و شانه هایشان شکل گرفت. شاخه های علف از جاده می زند، برخی تا کمر. گودال های بیش از حد رشد به نظر می رسید که در جاده سابق بسته شده بودند.

هنگامی که اوان به مرکز سابق شهر نزدیک می شد، در بینی ایوان ردی از علف شیرین به چشم می خورد، جایی که ساختمان های اصلی مانند زمین بازی هاکی در فضای باز، دفتر گروه، مدرسه، و سالن بدنسازی هنوز پابرجا بودند. سقف فلزی خاکستری زمین در سمت راست آنها دست نخورده بود، اما تخته های پلاستیکی سفید ضخیم که سطح یخ را محصور کرده بودند، بیشتر فرو ریخته بودند. جلوتر، دیوارهای قهوه ای بیرونی دفتر گروه رنگ و رو رفته و در بعضی جاها سوخته بود. درختان و بوته ها در اطراف مدرسه و ورزشگاه رشد کردند و بیشتر شیشه های تمام ساختمان ها شکسته شد.

زمین شن خاکستری رنگ الماس توپی با علف های هرز سبز شده بود و چمن بیرون زمین به بلندی حصار زنجیره ای بود که محوطه بازی را محصور کرده بود.

ایوان قصد نداشت در جای دیگری در اینجا توقف کند. هر چیزی مفید مدتها پیش تمیز انتخاب شده بود. خرد شدن سنگریزه زیر کف چکمه‌هایش، خاطره‌ای تسخیر شده از آن مکان را تداعی می‌کند که آن‌ها را به سمت شرق می‌برد، از کنار مکان‌های آشنا – زمین بیسبال و سنگ‌های پرش در ساحل دریاچه بزرگ. زمین شنی خاکستری الماس توپی با علف های هرز سبز شده بود و چمن بیرون زمین به بلندی حصار زنجیره ای بود که محوطه بازی را محصور کرده بود. سفید کننده های چوبی مدت ها بود که از بین رفته بودند.

آنها به فروشگاه جامعه در سمت چپ خود نزدیک شدند.

جی سی نانگون به طور مبهم گفت: “این مکان عجیب را به خاطر بسپار.” این بخشی از زنجیره ای از خواربارفروشان بود که به اولین ملل در شمال خدمات می دادند و به مردمی که در آنجا زندگی می کردند، غذا را با قیمت های متورم می فروختند. نانگونز به یاد آورد که از مادرش التماس کرد که از صفحه نمایش آب نبات های رنگارنگ در صندوق فروشی برای او چیزی بخرد، اما به او گفته شد که هزینه زیادی دارد – این امر رایجی است که بزرگترهای دیگر در آن فروشگاه خودداری می کنند. حالا، در ورودی باز بود، اما داخل آن خیلی تاریک بود تا ببینم آیا قفسه ها هنوز آنجا هستند یا نه. در روزهای اول خاموشی، خریداران وحشت زده محل را غارت کرده بودند. ایوان آن روز با حیرت به بررسی قفسه های تقریباً خالی افتاد. او اکنون متوجه شد که این تازه آغاز کار بوده است.

در پایین جاده آن سوی فروشگاه، یک شیب طولانی وجود داشت که به شدت رشد کرده بود. اینجا جایی بود که گاوآهن‌ها هر زمستان آنچه را که از جاده‌ها پاک می‌کردند، می‌ریختند و برف عظیمی را ایجاد می‌کردند – یک نقطه عطف دیگر از آن زمستان اول. طبق داستان‌های پراکنده‌ای که نانگون‌ها در طول سال‌ها دریافت کرده بودند، اینجا جایی بود که تایلر و آیزایا جسد مردی به نام جاستین اسکات را که برای اسلحه‌هایش آمده بودند و حالا حمل می‌کردند، انداخته بودند. جسدش را روی سورتمه به آنجا کشیده بودند، بدنش از سوراخ گلوله سرش از خون خارج شده بود. آنها قاب تقریباً 300 پوندی متجاوز را به سمت پایین غلتان کردند و آن را در آنجا رها کردند تا یخ بزند: هشداری برای سایر متجاوزان احتمالی. تا بهار، بقایای او از بین رفت، خورده شد و توسط پرندگان و حیوانات برده شد.

همانطور که انتظار می رفت، جاده خدماتی در امتداد خطوط آبی که به جنوب منتهی می شد کاملاً رشد کرده بود و برای عبور یا راهنمایی غیرقابل اعتماد بود.

اگر شیب درهم این خاطرات را در ایوان و تایلر برانگیخته بود، آنها اجازه نمی دادند. آنها چشمان خود را به بوته ی پیش رو دوختند و آنها را به سمت شرق هدایت کردند، با این امید که تا اواخر بعد از ظهر به رودخانه برسند، جایی که برای شب کمپ برپا کرده بودند. همانطور که انتظار می رفت، جاده خدماتی در امتداد خطوط آبی که به جنوب منتهی می شد کاملاً رشد کرده بود و برای عبور یا راهنمایی غیرقابل اعتماد بود. آنها می‌دانستند که رودخانه آنها را به جنوب و در نهایت به شهر گیبسون – ایستگاه اصلی بعدی سفرشان – هدایت می‌کند. این مسیری بود که اجداد آنها از مدت ها قبل از قطع سیم ها در زمین دنبال کرده بودند.

ایوان آنها را به درون برس ضخیم هدایت کرد و آنها ساعت ها به مگس ها ضربه زدند تا اینکه زمان اقامت در کنار رودخانه و استراحت شب فرا رسید.


سازگار از جانب ماه برگ های چرخان توسط Waubgeshig Rice، منتشر شده توسط Random House Canada. حق چاپ © 2023 Waubgeshig Rice. تجدید چاپ شده توسط Random House Canada. تمامی حقوق محفوظ است.